Χωρίς κατηγορία

Κράσνονταρ – ΠΑΟΚ: 2-1 και ελπίζει στην Τούμπα

Δοκάρι, χαμένο πέναλτι και τελικά ήττα στη Ρωσία για τον ΠΑΟΚ (2-1 η Κράσνονταρ) που απέδειξε ότι αξίζει και θα κουνήσει το σεντόνι αν έχει τέτοια απόδοση στην Τούμπα!

Το ματς ξεκίνησε θεωρητικά με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κλεμάν Τουρπέν με τη συνδρομή του VAR, υπέδειξε ορθώς πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε χέρι του Κάιο. Ο Δημήτρης Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, η κακή παράδοση του Δικεφάλου στα πέναλτι συνεχίστηκε, με τον Σαφόνοβ να κρατάει όρθια την Κράσνονταρ και να λέει όχι, στον αρχηγό του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ έτρεξε στην αντεπίθεση την Κράσνονταρ προκειμένου να καλύψει τα κενά και τους χώρους που άφηνε η άμυνα της. Κάτι που έκανε υποδειγματικά στο 33′ με τον Γιαννούλη να περνάει ωραία τη μπάλα για τον Ζίβκοβιτς και τον Σέρβο να βγαίνει από τα αριστερά, βγάζοντας παράλληλα για τον Πέλκα που με ένα άγγιγμα πήρε τη δική του ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και άνοιξε το σκορ (0-1).

Στο 38′ ο Γιαννούλης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρεμί Καμπελά και ο Κλάεσον ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-1.

Στο 2ο ημίχρονο, η Κράσνονταρ ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και προειδοποίησε αρχικά με σουτ του Βάντερσον, αναγκάζοντας τον Σέρβο πορτιέρε του ΠΑΟΚ να απομακρύνει τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση.

Η απάντηση του Δικεφάλου ήταν ηχηρή, τραντάζοντας με το πλασέ του Καντουρί το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σαφόνοβ ενώ στη συνέχεια της φάσης Κρέσπο και Πέλκας δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά οι Ρώσοι έφτασαν στην ανατροπή για το 2-1 στο 71΄, εκμεταλλευόμενοι και την αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Κράσνονταρ (Μ. Μουσάεβ): Σαφόνοφ, Σ. Πετρόβ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρεζ, Καμπελά (81’ Ούτκιν), Όλσον, Βιλένα, Βάντερσον (86’ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ, Κλάεσον.

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Μιχαϊλίδης, Βαρέλα, Ίγκανσον, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Πέλκας (79’΄Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84’ Σφιντέρσκι).