ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΕΡΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Βόλος: Μετάλλια και διακρίσεις των Σερραίων αθλητών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18

Με τη συμμετοχή 220 συλλόγων από όλη την Ελλάδα και περισσότερους από 1.500 αθλητές με μοναδικές συμμετοχές, διεξάγεται το Πανελλήνιο Πρωταθλήματο Στίβου Κ18 του 2021,το διήμερο 10-11 Ιουλίου. Ο συγκεκριμένος αριθμός αθλητών αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους που έχουν συμμετάσχει σε σχετικό Πρωτάθλημα.

Οι αγώνες διοργανώνονται από τον ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τον Δήμο Βόλου και τον ΔΟΕΠΑΠ ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου και τη στήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Σερραϊκές επιτυχίες την πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Ο Γιώργος Κωστέας του Γ.Σ. Σέρρες 93 κατέκτησε την 1η θέση στα 110 μέτρα με εμπόδια με επίδοση 14.65. Στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Γιώργος Γρέψιος στο τριπλούν με άλμα 14.05 αν και προερχόταν από τραυματισμό.

Ο Οδυσσέας Αγγελάκης του ΓΑΣ Βισάλτη Νιγρίτας κατέκτησε την τρίτη θέση στην σφαιροβολία και το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Αγγελάκης μπορεί στο βάθρο των νικητών να ανέβηκε στην τρίτη θέση, όμως ως επίδοση είχε την ίδια (16,38μ) με τον δεύτερο Γκοτσόπουλο αλλά ο αθλητής του Αρίωνα Πάτρας είχε ως δεύτερη καλύτερη επίδοση στις προσπάθειες. Το 16,38 αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ για τον αθλητή από τη Νιγρίτα.

Όμως είχαμε και αθλητές που δεν ανέβηκαν στο βάθρο, κατακτώντας την 4η θέση στους τελικούς των αγωνισμάτων.

Ο Γιώργος Πατλής του ΟΦΚΑ έκανε χρόνο 11’’,29 στα 100μ στην τελική σειρά μένοντας τρια εκατοστά πίσω από τον τρίτο Βρυσιώτης της Λάρισας (11’’,26)
Ο Μάριος Μουτσιάνος (ΓΣ Σέρρες’93) κάνοντας άλμα στα 13,65μ στο τριπλουν τερμάτισε στην 4η θέση

Η Θεοχαρίδου Ναυσικά (ΓΣ Σέρρες’93) για 2 εκατοστά έμεινε εκτός μεταλλίων στο τριπλούν γυναικών κάνοντας άλμα στα 11,61μ
Ο Τζιόμαλλος Φανούριος (ΓΣ Σέρρες’93) με πετυχημένο άλμα στα 4,30μ στο επι κοντώ κατέκτησε την 4η θέση, ενώ ο πήχης του έκανε… νούμερα στα 4,40μ στερώντας του μια καλύτερη συνέχεια και μια πιθανή θέση στο βάθρο!

Τέλος η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ100 ανδρών του ΓΣ Σέρρες’93 (ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗΣ, ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΟΥΔΑΣ, ΚΩΣΤΕΑΣ)τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 44’’,51

Φωτο: anexartitos.gr