ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Θρίαμβος στο πόλο: Στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος η Εθνική Ελλάδος

Η ομάδα – όνειρο του ελληνικού αθλητισμού έκανε και πάλι το θαύμα της. Η φοβερή και τρομερή Εθνική πόλο ανδρών διέλυσε με 13-7 την πανίσχυρη Σερβία στον ημιτελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος και θα παίξει για το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του Σαββάτου (29/7, 12.00) με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Ισπανίας – Ουγγαρίας. Παράλληλα, η καταπληκτική ομάδα του Θοδωρή Βλάχου εξασφάλισε από τώρα (δίχως το άγχος του προολυμπιακού τουρνουά) το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.

Μετά το ασημένιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2021 και το χάλκινο στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης το 2022, η Εθνική πόλο «κλείδωσε» το μετάλλιο (χρυσό ή ασημένιο) και στο Παγκόσμιο της Φουκουόκα το 2023. Η Ιαπωνία φαίνεται πως ταιριάζει στην ελληνική ομάδα καθώς δύο χρόνια μετά το «θαύμα του Τόκιο», φτάνει και πάλι σε τελικό διεκδικώντας για πρώτη φορά το χρυσό σε Παγκόσμιο, όπου μέχρι στιγμής έχει τρία χάλκινα (2005, 2015, 2022).

Παίζοντας καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση η ελληνική ομάδα ήταν ισοπεδωτική απέναντι σε έναν αντίπαλο που αποτελούσε κακό δαίμονα. Η Σερβία άλλωστε ήταν η ομάδα που στέρησε το χρυσό απ’ την Εθνική στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. Αυτή τη φορά όμως η Ελλάδα ήταν πανέτοιμη και αγωνιστικά και ψυχολογικά για την υπέρβαση. Και κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην πισίνα…

Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στην κόντρα επίθεση αλλά η Εθνική ισοφάρισε (1-1) άμεσα με τον Σκουμπάκη από την περιφέρεια και πέτυχε το 2-1 με τον Κάκαρη στον παίκτη παραπάνω. Η Σερβία ισοφάρισε (2-2) με πέναλτι του Ράσοβιτς και πάλι όμως η Ελλάδα με τον Κάκαρη στον παίκτη παραπάνω πήρε προβάδισμα με 3-2, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Το δεύτερο οκτάλεπτο άρχισε με την Ελλάδα να σκοράρει με θαυμάσιο μακρινό σουτ του Γκίλλα, ο οποίος έγραψε το 4-2, ενώ ο Παπαναστασίου πέτυχε το 5-2 δίνοντας «αέρα» τριών τερμάτων στη Γαλανόλευκη. Η ελληνική ομάδα παίζοντας καλή άμυνα κράτησε τη Σερβία μακριά απ’ το γκολ, ενώ βρήκε και έκτο γκολ με τον Αργυρόπουλο για το 6-2. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα στο +4 και αγκαλιά με το μετάλλιο…

Το… πάρτι της Εθνικής συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Φουντούλη να σκοράρει με καταπληκτική λόμπα για το 7-2! Οι Σέρβοι σκόραραν μετά από περίπου 14 λεπτά μειώνοντας με τον Λάζιτς για το 7-3 αλλά και πάλι η Ελλάδα πέτυχε το 8-3 με τρομερό σουτ του Γενηδουνιά απ’ την περιφέρεια. Ο Μιλόγεβιτς πέτυχε το 8-4 για τη Σερβία, όμως ο Παπαναστασίου έγραψε το 9-4 με ασίστ του εξαιρετικού Γκίλλα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 9-5 χάρη σε γκολ του Γιάκσιτς για τους Σέρβους.

Η Ελλάδα ήταν ασταμάτητη και με γκολ του Αργυρόπουλου έφτασε στο 10-5 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και λίγο αργότερα στο 11-5 με τον Κάκαρη και στο 12-5 με τον Αργυρόπουλο ξανά. Ο Ούμποβιτς μείωσε 12-6 για τη Σερβία, ο Γενηδουνιάς σκόραρε για το 13-6, ο Ράσοβιτς για το 13-7.

Πηγή: ethnos.gr