ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ: Συνέχισε με τεσσάρα επί του Αστέρα Τρίπολης

Νέα τεσσάρα, αυτή τη φορά εντός των τειχών. Ο ΠΑΟΚ πετούσε φωτιές και στην Τρίπολη, διέλυσε 4-1 τον Αστέρα με δύο γκολ του Τόμας Μουργκ και δύο του Κιρίλ Ντεσπόντοφ και δείχνει τα δόντια του στην κούρσα του τίτλου.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξέρει καλά να ταλαιπωρεί τον ΠΑΟΚ και το βράδυ του Δικεφάλου στο «Θ.Κολοκοτρώνης», με τις απουσίες των Τάισον – Αντρίγια, μόνο εύκολο δεν φάνταζε. Σε μία έδρα που του έχει προκαλέσει μεγάλες ζημιές, οι Θεσσαλονικείς έδωσαν πειστικές απαντήσεις, έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Τόμας Μουργκ και Ντεσπόντοφ. Από δύο γκολ έκαστος στη νέα τεσσάρα του Δικεφάλου, αυτήν την φορά στην Τρίπολη.

Η αναμέτρηση βέβαια δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους ασπρόμαυρους δεδομένου πως οι γηπεδούχοι έδειξαν… δόντια και απειλητικές διαθέσεις στο πρώτο 10λεπτο, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά του Κοτάρσκι. Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κροάτης πορτιέρε κατέγραψε την πρώτη μεγάλη επέμβαση στο ματς στο σουτ του Μουνάφο. Ακολούθησε ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Καλτσά, με τον Αλάγκμπε να σημαδεύει στην εξέλιξη της φάσης το οριζόντιο δοκάρι του Δικεφάλου. Φάσεις που ταρακούνησαν τους Θεσσαλονικείς δεδομένου πως με λάθη επιπολαιότητας, έβαζαν με ευκολία τον Αστέρα Τρίπολης στην περιοχή τους.

Στο μεσοδιάστημα του α΄ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήρε τη «μάχη» του κέντρου, μάζεψε τις γραμμές του, κινήθηκε πιο ορθολογικά και με τους non stop Μουργκ και Κωνσταντέλια έψαξε συνεργασίες και τελικές για να «διασπάσει» την άμυνα των Αρκάδων. Το σύνολο του Ράσταβατς αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει το πλάνο του μετά την αλλαγή του Μπαρτόλο [λόγω τραυματισμού] με τον Γκος (27′), κινούμενο σε ένα 4-3-3.

Μόλις στο 21′ ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου να «απαντήσει» στον Κοτάρσκι, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του στην εξαιρετική κεφαλιά του Κουλιεράκη. Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, είχε επιβάλλει για τα καλά το ρυθμό του αλλά ο Αστέρας παρέμενε ιδιαίτερα απειλητικός, κινούμενος στην πλάτη της άμυνας των ασπρόμαυρων. Και μήνυμα εστάλη στο 25′ όταν ο Ζουγλής προσπάθησε να αιφνιδιάσει το σύνολο του Λουτσέσκου, βγήκε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι αλλά ο πανταχού παρών Μουργκ έδιωξε την τελευταία στιγμή.

Το εξαιρετικό παιχνίδι του Αυστριακού αποτυπώθηκε και στο σκορ ημιχρόνου, με τον Μουργκ να δίνει το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο 34΄. Μετά από σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα κόντραρε και ο έμπειρος Αυστριακός που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, τον οποίο πλάσαρε για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν υπολόγισαν σωστά, εκτιμώντας πως είναι εκτεθειμένος, ωστόσο, μετά από έλεγχο του VAR, αποδείχθηκε πως καλυπτόταν, σκοράροντας σαν σε… προπόνηση.

Μάλιστα, ο Δικέφαλος βρήκε σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και δεύτερο τέρμα, με τον Σαμάτα να υποδέχεται στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα τη μπάλα και να σκοράρει από πλάγια θέση, ωστόσο, μετά από υπόδειξη οφσάιντ, το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Τανζανός φορ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Με το γκολ του Μουργκ να χωρίζει τις δύο ομάδες, Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΟΚ αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν παράπονα για την φάση στο 43′, «φωνάζοντας» για πέναλτι του Μουνάφο στον Οζντόεφ.

Με επιθετική διάθεση προκειμένου να… καθαρίσει το ματς εμφανίστηκε στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ, με τον Ντεσπόντοφ να προειδοποιεί στο 48′. Έξι λεπτά αργότερα όμως, ο Βούλγαρος «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο, αξιοποιώντας το εξαιρετικό γύρισμα του Σαμάτα στο δεύτερο δοκάρι, γράφοντας το 1-2!

Τα ματς όμως Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ έχουν πάντα αμείωτη ένταση και ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Και οι Αρκάδες μπήκαν ξανά γρήγορα στο κόλπο, αποδεικνύοντας σε ένα ακόμη ματς πως είναι η ομάδα της περιφέρειας που ξέρει να του δυσκολεύει πάντα τη ζωή!

Στο 63΄ο Ζουκάνοβιτς τιμώρησε… ΠΑΟΚ και Κοτάρσκι που έκανε κακή έξοδο και με σουτ στην κίνηση, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. 2-2 στο «Θ.Κολοκοτρώνης», σε μία αναμέτρηση με άγρια ομορφιά, με τους γηπεδούχους να συμπαρασύρουν τους Θεσσαλονικείς σε έναν φρενήρη ρυθμό.

Εν τέλει, η φετινή ήρεμη δύναμη του ΠΑΟΚ, ο Τόμας Μουργκ μίλησε εκ νέου και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Θεσσαλονικείς σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης, οι ασπρόμαυροι «τσίμπησαν» τη μπάλα με τον Σαμάτα στο λάθος γύρισμα του Άλβαρες, ο Παπαδόπουλος βγήκε για να «καθαρίσει» αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον επερχόμενο Μουργκ, στο καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του ΠΑΟΚ για το 1-3.

Και εκεί που όλα έδειχναν.. φινάλε με τρία γκολ για το νέο τρίποντο του Δικεφάλου, η είσοδος του Τζίμα από τον πάγκο ήρθε για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στον πίνακα. Στο 90′ ο 17χρονος έκανε την παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντεσπόντοφ με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τέταρτη φορά..

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο (Βαγιέντε 76’), Καλτσάς, Ζουγλής (Μάντσης 76’), Μπαρτόλο (Γκος 27’), Μιριτέλο (Σίτο 76’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 73’), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντόεφ (Μεϊτέ 73’), Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας (Τόμας 81’), Σαμάτα (Τζίμας 89’).

Πηγή: sdna.gr