ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ – Έπος: Στους 8 του Conference League

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πέρασε και από το Βέλγιο (1-2), πετώντας εκτός τη Γάνδη με δύο νίκες και «πέταξε» στους 8 του Conference League σε μία γεμάτη ψυχή, εμφάνιση, απ΄όλους!

Για τη Γάνδη ήταν ένα do or die παιχνίδι απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έπαιζε για δύο αποτελέσματα. Το 1-0 της Τούμπας έμοιαζε με θηλιά στο λαιμό για τους Βέλγους. Οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα γρήγορο γκολ, και όπως συνέβη στην Τούμπα, έτσι και στη Ghelamco Arena, τα «βουβάλια» ανέλαβαν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης, στήνοντας με την πλάτη στον τοίχο τον ΠΑΟΚ. Έναν ΠΑΟΚ που ζούσε υπό συνθήκες ασφυκτικής πίεσης, βλέποντας ακόμη και την τριπλέτα των στόπερ της Γάνδης να βρίσκεται στη γραμμή του κέντρου, ενδεικτικό της τακτικής των Βέλγων που επιδόθηκαν σε… σφυροκόπημα με σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τισουντάλι.

Για ένα 20λεπτο και με τον Μαροκινό να προειδοποιεί δις, ο ΠΑΟΚ άντεξε. Και όχι απλά άντεξε αλλά εντελώς κυνικά και ψυχρά, βρήκε τον τρόπο να «πληγώσει» τη Γάνδη για το 0-1. Και στο δεύτερο μόλις κόρνερ που κέρδισε! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Γάνδης, ο Άκπομ κράτησε τη μπάλα ζωντανή, ο Σβαμπ τη γύρισε και ο Κρέσπο στο δεύτερο δοκάρι -με το αριστερό- την έστειλε στα δίχτυα! Κόντρα στη ροή του αγώνα, το ματς είχε ξεκινήσει ονειρικά για τον Δικέφαλο…

Δεν είχε όμως και ανάλογη συνέχεια μέχρι την ολοκλήρωση του α΄μέρους. Παρά τη ψυχρολουσία του τέρματος, οι Βέλγοι το διαχειρίστηκαν εξαιρετικά. Αύξησαν τα ποσοστά κατοχής (63%), πρέσαραν σε κάθε πρώτη πάσα του Δικεφάλου και έριξαν τους φιλοξενούμενους στο εύκολο λάθος. Με τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να κρατήσει μπάλα στα πόδια του, να εγκλωβίζεται σε μία νευρικότητα στο παιχνίδι του, μαθηματικά η Γάνδη θα έβρισκε κάποτε αυτό που ήθελε: το γκολ!

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, και με τη Γάνδη να περιφέρεται στα πέριξ του ΠΑΟΚ, κάνοντας παιχνίδι από τις πτέρυγες, ο Σαμουάσε έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντεπουάτρ με κεφαλιά, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπεροχή της ομάδας του. Με το 1-1 αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι δύο ομάδες.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή, επιστρατεύοντας τον Μιχάι στη θέση του σκόρερ Κρέσπο, με την άμυνα και κυρίως τον Πασχαλάκη να έχουν και πάλι αρκετή δουλειά μπροστά τους δεδομένου πως ο πρώτος λόγος ανήκε στη Γάνδη, με τον ΠΑΟΚ να κρατά -επιθετικά- τη φάση στο 49′ με το διαγώνιο πλασέ του Άκπομ χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Τακτικά, Σίνκλεϊ και Τέιλορ πήραν θέσεις στο αριστερό και δεξί «φτερό» του Δικεφάλου σε μία προσπάθεια του Λουτσέσκου να περιορίσει τις επιθέσεις της Γάνδης. Και στο 70΄ ότι δουλεύτηκε στην προπόνηση, αποτυπώθηκε και υπέροχα στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ θα έψαχνε τις στιγμές του, πόνταρε σε αυτές, γνωρίζοντας πως μπορούν να καθορίσουν την αναμέτρηση. Και το σχέδιο εκτελέστηκε κατά γράμμα… Η πανέξυπνη εκτέλεση της στατικής φάσης από τα αριστερά και με τον Βιεϊρίνια να δίνει πάσα εκτός περιοχής προς τον Αουγκούστο, έφερε το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ και το τελικό 1-2!

Πηγή: sdna.gr