ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΑΟΚ: Ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου

Μέχρι το 94′ το γκολ του Αντρέ Σιμόες από το 83′ έδινε την πρόκριση στην ΑΕΚ. Από εκεί και μετά όμως όλα γύρισαν ανάποδα στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Ένα σουτ του Κούρτιτς στο 95′ το οποίο βρήκε δίχτυα με τη βοήθεια του δοκαριού, κι άλλο ένα του Μίτριτσα στο 97′ έκαναν τον ΠΑΟΚ να ανατρέψει με μυθικό τρόπο το εις βάρος του σκορ παίρνοντας τη νίκη με 1-2 και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί που θα βρει απέναντί του τον Ολυμπιακό.

Δύο γκολ είδε ο Μήτογλου να ακυρώνονται μέσω VAR για μια ΑΕΚ που μένει εκτός στόχων για άλλη μια σεζόν πολύ νωρίς.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (90′ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Σιμόες, Άμραμπατ (93′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο (90′ Λε Ταλέκ).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63′ Σάστρε), Κρέσπο, Ίνγκασον, Σίντκλεϊ (93′ Μουργκ), Τσιγγάρας (63′ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Α.Ζίβκοβιτς (82′ Βιεϊρίνια), Άκπομ, Μπίσεσβαρ.