ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός: Ψυχωμένος είπε την τελευταία λέξη απέναντι στον Άρη

Ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον συνήθη ύποτπο Λορέν Μορόν (έφτασε τα 12 γκολ στη σεζόν, τα 11 στο πρωτάθλημα) έδειχνει πως θα είναι αρκετό για τον Άρη για να αποδράσει με διπλό νίκης από τις Σέρρες, όμως η «χρυσή» αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία ο Κάστα Άλεξιτς μίλησε τελευταίος και με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων υπέγραψε το τελικό 1-1 στο φινάλε.

Ο Πανσερραϊκός στο καλό του πρώτο ημίχρονο, έπεσε πάνω στον Χουλιάν Κουέστα που στην επιστροφή του στη δράση ήταν και πάλι εκ των πρωταγωνιστών του Άρη.

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

Γενικώς το παιχνίδι είχε αρκετά πράγματα καθ’ όλη τη διάρκειά του με τον Πανσερραϊκό να έχεις τις στιγμές του στο παιχνίδι κυρώις με τους Μπετανκόρ και Τόμας, όμως και οι τρεις καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο σταμάτησαν πάνω στον Ισπανό πορτιέρε.

Αντιθέτως, οι Κίτρινοι απείλησαν μία φορά με τον Σουλεϊμάνοφ, με το σουτ του Ρώσου εξτρέμ να σταματάει πάνω στον Μπέργκστρομ. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τους δύο προπονητές να μην αλλάζουν το παραμικρό στο αρχικό τους πλάνο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μία στημένη φάση, αρκούσε στον Άρη για να κάνει τη ζημιά με τον Λορέν Μορόν να πετυχαίνει στο 51ο λεπτό ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς με ένα ξερό σουτ από πλάφια θέση με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί παράθυρο της εστίας του Χοβάν που δεν μπορούσε να έχει απάντηση. Ένα γκολ που ο Ισπανός φορ αφιέρωσε στη μνήμη του Άλκη.

Το παιχνίδι στη συνέχεια δεν έβγαλε μεγάλες φάσεις, ο ρυθμός έπεσε, η ένταση ανέβηκε, με τον Άρη εκεί που έδειχναν όλα πως θα φύγει με το τρίποντο της νίκης τελικά να ισοφαρίζεται στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Άλεξιτς που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι να νικάει τον Μοντόγια στον αέρα και με ωραία κεφαλιά να νικάει τον ανίκητο ως τότε Κουέστα για το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ένα αποτέλεσμα που έφερε τους Σερραίους στους 23 βαθμούς, ενώ οι Κίτρινοι πήγαν στους 34 και έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν τον Ολυμπιακό και την 4η θέση, παραμένοντας σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Πηλέας (72′ Οικονόμου), Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (94′ Γούλερι), Στάικος (72′ Σοφιανός), Ουεντραόγκο, Ντανκερλούι, Τομάς (79′ Άλεξιτς), Ουάρντα, Μπετανκόρ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Βέλεθ (82′ Ζαμόρα), Μπράμπετς, Mοντόγια, Βερστράτε, Νταρίντα, Τζούρασεκ (82′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (82′ Ρόουζ), Μορόν.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Πηγή: sdna.gr