ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΕΡΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός: Όταν κέρδισε τον Λεβαδειακό με 4-9

Ο Πανσερραϊκός ήταν η ευχάριστη έκπληξη της 2ης αγωνιστικής της Super League καθώς κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία με 1-1 μέσα στην έδρα της πρωταθλήτριας και κυπελλούχου ΑΕΚ. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κατάφερε να σκοράρει μόλις στα 44 πρώτα δευτερόλεπτα και παρά την ισοφάριση της ΑΕΚ από τον Γκατσίνοβιτς, άντεξε και έφυγε με τον υπερπολύτιμο βαθμό από την Opap Arena.

Ήταν το 1998, όταν τα «λιοντάρια» του Πανσερραϊκού, αν και αγωνίζονταν στην Β΄ εθνική, κατάφεραν να κερδίσουν εκτός έδρας τον Λεβαδειακό με το εντυπωσιακό 4-9!

Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή… για να δούμε πως φτάσαμε σε αυτό το εντυπωσιακό σκορ.

ΣΕΖΟΝ 1997-1998 – Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

Βρισκόμαστε στον Μάρτιο του 1998 όταν το πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής βρίσκονταν στην κορύφωση του, με πολλές ομάδες να διεκδικούν τις θέσεις που οδηγούσαν στη πρώτη Εθνική κατηγορία.

Ανάμεσα τους και ο Πανσερραϊκός του προπονητή Νίκου Γαβριηλίδη, ο οποίος ήθελε να πάρει το «διπλό» στην έδρα του Λεβαδειακού που πάλευε για τη «σωτηρία» του.

Η τοπική ομάδα είχε προπονητή τον Γιάννη Γούναρη και δεν βρίσκονταν σε καλό «φεγγάρι».

Αντίθετα ο Πανσερραϊκός είχε καλούς ποδοσφαιριστές, σε καλή ηλικία, και ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να παραμείνει στις πρώτες θέσεις που οδηγούσαν στην Α΄ εθνική.

Παρά το γεγονός ότι ο Πανσερραϊκός ήταν το λογικό «φαβορί» του παιχνιδιού, κανείς δεν περίμενε το «πάρτι» που θα έστηνε στην έδρα του Λεβαδειακού.

Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι η ομάδα των Σερρών θα σημείωνε 9 τέρματα και από την άλλη η ομάδα του Λεβαδειακού 4 γκολ.

Αλλά στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν…

Λόμπας με σουτ ευστόχησε απέναντι στον Καρακώστα, τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Όμως ακόμη είχε χρόνο και για άλλα γκολ…

Πράγματι, ο Κλοκίδης με κεφαλιά έκανε το 3-7 στο 74ο λεπτό, ενώ στο 78ο πάλι ο Καλπακίδης μείωσε και άλλο και έκανε το 4-7.

Όμως οι Σερραίοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη…

Πρώτα ο Γιοβάνοβιτς στο 84ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 4-8, πριν έρθει ένα (85ο) λεπτό αργότερα ο Αντεμάρ να κάνει «χατ-τρικ» και να σημειώσει το τελικό σκορ Λεβαδειακός-Πανσερραϊκός 4-9!

Δεκατρείς και δύο φορές στην αρχή των ημιχρόνων, ο Αθηναίος διαιτητής Αρώνης έδειξε συνολικά 15 φορές τη σέντρα εκείνο το απόγευμα του Μαρτίου του 1998 στη Λειβαδιά. Κουράστηκε να δείχνει τη σέντρα…

Για τον Πανσερραϊκό πέτυχαν 3 γκολ ο Αντεμάρ, 2 ο Γιοβάνοβιτς, 2 ο Ηπειρώτης και από 1 οι Πάτηνιος και Λόμπας. Σύνολο 9 τέρματα.

Για την ηττημένο Λεβαδειακό σκόραραν δύο γκολ ο Καλπακίδης και από ένα οι Φράνκε και Κλοκίδης. Σύνολο 4 τέρματα.

και ποιοτικούς παίκτες, Αντεμάρ, Γιοβάνοβιτς, κ.α για την κατηγορία αυτή ήταν πολυτέλεια. Αν εκείνη τη χρονιά ανεβαίναμε στην Α εθνική, η ομάδα θα έμενε για πολλά χρόνια εκεί, γιατί ο κ. Κούτλας ήταν ένας χρηματοδότης που αυτή τη στιγμή λείπει από το Σερραϊκό ποδόσφαιρο, ότι έκανε το έκανε μόνος του, κι έριξε πολλά χρήματα στην ομάδα με μεταγραφές μεγάλων ονομάτων παικτών, όπως ο Τεγγελίδης από τη Ξάνθη, ο Δαμίγος και πολλοί άλλοι. Η ομάδα αν ανεβαίναμε θα έκανε πολύ καλή πορεία στην Α εθνική γιατί υπήρχε ένα κράμα έμπειρων παικτών με εμάς τους νεότερους.

Ο Πανσερραϊκός παρά τα εντυπωσιακά σκορ που σημείωσε στην Β΄ εθνική την περίοδο 1997-1998 δεν κατάφερε να κερδίσει την άνοδο του στην Α΄ εθνική.

Τερμάτισε στην 4η θέση με 62 βαθμούς και δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις επιτυχίες με άνοδο. Οι τρεις ομάδας που κατάφεραν να πάρουν το «εισιτήριο» για την Α΄ εθνική ήταν ο Άρης, ο Πανελευσινιακός και ο Εθνικός Αστέρας.

Αλλά και ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε τον μοναδικό του στόχο. Να παραμείνει στην κατηγορία. Με μόλις 30 βαθμούς κατέληξε 16ος και οδηγήθηκε στην Γ΄ εθνική.

Κλείνοντας το ενδιαφέρον θέμα μας αξίζει να σημειώσουμε τις εντεκάδες των δύο ομάδων.

Λεβαδειακός: Καρακώστας (Τ), Γκουλής, Μαρτιναίος, Μπλέτσας, Μπότσης, Κλοκίδης, Καμινιώτης, Φράνκε, Καλπακίδης, Φιδάνης, Θεοχάρης ενώ αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Γκαλαμέλος, Μεθενίτης και Σαββίδης.

Πανσερραϊκός: Καλούδης (Τ), Χάβος, Ηπειρώτης, Μπουκάρας, Τσίφκας, Άγγος, Αρβανιτίδης, Πάτηνιος, Λόμπας, Αντεμάρ, Γιοβάνοβιτς ενώ αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Πλίτσης, Παπαγεωργίου και Κιοσσές

Πηγή: sportshistory.gr