ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΕΡΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός: Νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή του

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-1 του υποβιβασμένου ΠΑΣ Γιάννινα, σώθηκε και μαθηματικά, ενώ είναι πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας των playouts. Ο Τομάς με γκολάρα και ο Ουάρντα τα γκολ των γηπεδούχων ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Κόντε.

Στις Σέρρες ο ΠΑΣ Γιάννινα παρά το γεγονός πως γνώριζε πως είχε υποβιβαστεί πριν την έναρξη της αναμέτρησης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσειθ την εστία της ομάδας του Πανσερραϊκού.

Θα μπορούσε μάλιστα να ανοίξει το σκορ στο 22′ όταν ο Ροσέρο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Κατσίκα και να καταλήγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 29′ με ένα υπέροχο γκολ του Τομάς. Ο επιθετικός του Πανσερραϊκού πήρε τη μπάλα μπροστά του, την έφερε στο αριστερό και με ένα σουτ αρκετά έξω από την περιοχή νίκησε τον Αθανασίου παρά την προσπάθεια που έκανε αυτός για να διώξει τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ όταν ο Μπετανκόρ βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασίου, αυτός τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, δεν υπήρχε οφσάιντ και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι.

Ο Ουάρντα ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση του για να ευστοχήσει και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Πανσερραϊκό με τη λήξη του πρώτου μέρους.