ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός – Κηφισιά: Μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ

Η πρώτη καλή φάση ανήκε στην Κηφισιά καθώς μόλις στο 2′ ο Γκόμπελιτς εκτέλεσε πλάγιο και η μπάλα έφτασε στην περιοχή και τον Κλωναρίδη που εξαπέλυσε μονοκόμματο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Χόβαν.

ΟΙ δύο ομάδες ήταν άτυχες στο δεκάλεπτο καθώς προχώρησαν σε αναγκαστικές αλλαγές με τους Τομάς (8′) για τους γηπεδούχους αντί του Χατζηστραβού και Μποτία αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους αντί του Λαντρ (9′). Η πρώτη φάση για τον Πανσερραϊκό χάθηκε στο 13′ καθώς ο Πηλέας εκτέλεσε κόρνερ και ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

Τη σκυτάλη στις ευκαιρίες πήρε το σύνολο του Ντέιβιντ Νίλσεν όταν στο 21′ ο Τετέι πήρε τη μπάλα και συνδυάστηκε με τον Κλωναρίδη αλλά ο Χόβαν τον σταμάτησε, μπλοκάροντας τη μπάλα. Τελικώς η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφερε να προηγηθεί στο 43′ καθώς ο Μπιφουμά υποδέχθηκε τη μπάλα από βολέ του Κρίστινσον, έκανε εξαιρετική ενέργεια και τελείωσε τη φάση με σκάψιμο πάνω από τον Χόβαν πετυχαίνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε την πρώτη σημαντική στιγμή με τον Μασούρα στο 58′ να σεντράρει και ο Ματέους Σάντος έπιασε κεφαλιά προ κενής εστίας αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον ίδιο παίκτη αλλά ο Χόβαν απέκρουσε με τα πόδια ενώ άγγιξαν ένα δεύτερο γκολ επτά λεπτά αργότερα όταν ο Μπιφουμά έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλάσαρε με τ’ αριστερό στα πλάγια της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Σλοβάκου κίπερ.

Παρά την κυριαρχία της Κηφισιάς, ο Πανσερραϊκός δεν είπε την τελευταία του λέξη αυξάνοντας την πίεσή του και αυτή καρποφόρησε στο 85′ καθώς οι παίκτες του κυκλοφόρησαν υπέροχα τη μπάλα με τον Πηλέα να πασάρει στον Ουάρντα και ο τελευταίος σέντραρε ωραία στην περιοχή με τον Μπεντανκόρ (σ.σ είχε περάσει αλλαγή μετά από μία ώρα αγώνα) να πραγματοποιεί το ιδανικότερο ντεμπούτο εκτελώντας τον Κρίστινσον με κεφαλιά για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-1.

Μάλιστα, η μακεδονική ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει αυτή τη νίκη όταν στο 90+1′ μετά από φάση διαρκείας, ο Πηλέας έβγαλε σέντρα από κοντά στα δεξιά και ο Μπέργκστρομ έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από τ’ αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον.

Αντίστοιχα, οι νεοφώτιστοι είχαν και αυτοί μία σημαντική στιγμή στο 90+4′ με τον Ματέους Σάντος να ξεχύνεται στην επίθεση σουτάροντας δυνατά αλλά ο Χόβαν απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Oι συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Στάικος (Οικονόμου 61′), Μορέιρα, Χατζηστραβός (Τομάς 8′, Σοφιανός 75′), Ουάρντα, Μούργος (Μπετανκόρ 61′), Άλεξιτς (Γούλερι 75′).

Κηφισιά (Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας, Τσάπαν, Λαντρ (Μποτία 9′, Βαφέας 47′), Γκόμπελιτς, Παπασάββας, Πέιος, Κλωναρίδης (Ματέους Σάντος 46′), Ίλιεφ (Κωνσταντακόπουλος 78′), Μπιφουμά (Αντερέγκεν 78′), Τετέι.

Πηγή: sdna.gr