ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Πανσερραϊκός: Δεν τα κατάφερε ούτε με τον Λεβαδειακό

Απογευματινή ματσάρα στις Σέρρες, μεταξύ του Πανσερραϊκού και του Λεβαδειακού, με τους γηπεδούχους να υπερασπίζονται την έδρα τους με επιτυχία για ένα ημίχρονο, παίρνοντας κεφάλι με 2-0, όμως τον Λεβαδειακό να πραγματοποιεί μια τρομερή αντεπίθεση και να ισοφαρίζει για το τελικό 2-2 στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι σημείωσαν χαμένες ευκαιρίες για τέρμα, προειδοποιώντας και …εκτελώντας στο 27ο λεπτό με τον Σαλαζάρ.  Εξαιρετική αντεπίθεση για τα «Λιοντάρια», με τον Σαλαζάρ να παίρνει την πάσα από τον Τομάς, να κάνει την κίνηση από τα δεξιά φέρνοντας την μπάλα στο καλό του πόδι και να νικάει τον Γκαραβέλη, στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σάλαζαρ βγήκε ξανά τετ α τετ από πλάγια θέση, όμως αυτή την φορά τον πρόλαβε ο Παπαδόπουλος με τάκλιν, προλαβαίνοντας το 2-0. Πριν το ημίχρονο όμως οι Σέρρες χτύπησαν και πάλι.

Στο 43ο λεπτό, σε φάση διαρκείας ο Τομάς μπήκε στο κουτί, γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή, με τον Τσοκάι να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του, για το 2-0 του Πανσερραϊκού.

Με την επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν ορισμένα στοιχεία στο παιχνίδι τους. H ομάδα του Παπαδόπουλου μείωσε στο 55ο λεπτό με τον Μπάλτσι. Ο Πεντρόζο γύρισε την μπάλα στο πέναλτι, με τον Μπάλτσι να την στέλνει στα δίχτυα του Γκουγκεσασβίλι για το 2-1.

Η εικόνα των φιλοξενούμενων άλλαξε άρδην, με τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί να επιβάλλει την κυριαρχία του όπως στο πρώτο μέρος, τους παίκτες του Λεβαδειακού όμως να ελέγχουν το παιχνίδι, ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα ως το 75ο λεπτό. Όταν και το κατάφεραν με τον Ρόμο. Λάθος για τον Πανσερραϊκό στο build up, με τον Γιαννιώτα να το εκμεταλλεύεται και τον Ρόμο να νικάει τον Γκουγκεσασβίλι για το 2-2.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε οι φιλονεξούμενοι έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Μορέιρα να αντικρίζει κόκκινη κάρτα.

Οι δύο ομάδες έχασαν καλές στιγμές για το τρίτο τέρμα, όμως το 2-2 παρέμεινε ως το φινάλε, με τον Πανσερραϊκό να κρατάει σίγουρα την εικόνα του πρώτου μέρους και τον Λεβαδειακό να μένει ικανοποιημένος από την αντίδραση στην επανάληψη.

Πανσερραϊκός (Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Φαρές, Στάικος, Λιάσος, Σαλαζάρ, Ντέλετιτς, Τομάς, Μπετανκόρ.

Λεβαδειακός (Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Γιοκέ, Παπαδόπουλος, Βήχος, Όζμπολτ, Τσοκάι, Λιάγκας, Μπάλτσι, Πεντρόζο, Τσάπρας, Μορέιρα.

Διαιτητής: Πουλικίδης Κωνσταντίνος (Δράμας)

Πηγή: sdna.gr