ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΕΡΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Νίκη για τον Πανσερραϊκό – Κέρδισε τον Απόλλωνα Λάρισας με 1-0

Το γκολ του Πανσερραϊκού κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετό για να φέρει την πρώτη νίκη της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Ο Πανσερραϊκός μετά από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2. Στο Δημοτικό γήπεδο, επικράτησε 1-0 κόντρα στο Απόλλων Λάρισας, χάρη στο μοναδικό γκολ που πέτυχε ο Παπαβασιλείου. Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο

Στον πρώτο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ήταν πιο απειλητικός.

Το γκολ που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους ήρθε στο 29ο λεπτό. Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαντζάρη. Ο  Ανάκογλου έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Παπαβασιλείου και εκείνος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 1ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Σερραίο επιθετικό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά πέρα από το δοκάρι που βρήκε η  σέντρα του Τιμπουέ στο 41’, δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω με το 1-0 να μένει ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τη συμπλήρωση μιας ώρας, οι συχνές διακοπές έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια επικίνδυνη φάση.

Η ομάδας της Λάρισας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να κυνηγήσει το γκολ. Απείλησε με τον Ζιάκα στο 73’ ενώ η κεφαλιά του Βίγια στο 75’ πέρασε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.

Στο 82’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή ευκαιρία. Ο Ζιάκας σημάδεψε το δεύτερο δοκάρι αλλά ο Νούσιος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως ήθελε. Τέλος στο 89’, ο Σκούπρα σέντραρε, αλλά ο Νούσιος από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Καβουσάκη, ο οποίος διατήρησε το τελικό 1-0. Πανσερραϊκός – Απόλλων Λάρισας 1-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο