ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΟΚ – Το σήκωσε

Η απόλυτη μάχη του ελληνικού ποδοσφαίρου σε έναν αγώνα που θα έκρινε έναν τίτλο. Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ λοιπόν είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2021 χάρη στο γκολ του Μίκαελ Κρμέντσικ στο 90ό λεπτό.

Ο δικέφαλος του βορά πανηγύρισε το 8ο τρόπαιο της ιστορίας του στο θεσμό.

Ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα. Ο Ντάνι Μακέλι έδειξε στο 35ο λεπτό τη λευκή βούλα. Ο Εμβιλά θέλησε να διώξει την μπάλα, όμως ο Σβαμπ πρόλαβε και ανατράπηκε.

Ο αρχηγός του Δικεφάλου, Αντρέ Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Ζοσέ Σα έπεσε σωστά, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 0-1 στο 36ο λεπτό. Έως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κώστα Φορτούνη στη θέση του Μπρούμα, ψάχνοντας κάτι πιο δημιουργικό από την ομάδα του.

Στο 50ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Εμβιλά βρέθηκε ξεχασμένος στην περιοχή και με δυνατό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-1

Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 90ο λεπτό. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέρασε μία τρομερή ασίστ με τακουνάκι στον Κρμέντσικ, ο οποίος έγραψε το 1-2 πλασάροντας τον Σα.

Σκόρερ: Εμβιλά (50′) / Βιεϊρίνια (36′), Κρμέντσικ (90′)

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα, Μασούρας, Αραμπί

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Αουγκούστο, Μπάμπα, Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι, Ουάρντα